معرفی کتاب سور بز

اثر ماریو بارگاس یوسا از انتشارات علم - مترجم: عبدالله کوثری-داستان تاریخی

ماریو وارگاس لوسا پایان یک رژیم و تولد دموکراسی وحشتناک را بازگو می کند، صدای تروجیو و قربانیان هر دو، بی گناه و همدردی را که در مدار مرده او قرار دارد، به صدا در می آورد. اروینا کابرال، چهل و نه ساله، با تمام احساسات وحشت و خلع سلاح خود، به جمهوری دومینیکن بومی خود بازگشته و خود را وقف رویدادهای سال 1961، زمانی که پایتخت هنوز شهر شهر ترجیجلو نامیده می شود و یک پیرمرد تروریست ملت سه میلیون رافائل تروجیو، دیکتاتور فقیر نابینا که دومینیکنها را با نام بز نام می دهد، دایره درونی خود را با ترکیبی از خشونت و بیرحمانه کنترل می کند. در Trujillos کاخ فاسد، خیانت و گرسنگی تبدیل به یک راه زندگی است. اما درک Trujillos لغزنده است. توطئه ای علیه او وجود دارد و انقلاب ماکیاولی در حال انجام است که عواقب خونین خود را دارد.


خرید کتاب سور بز
جستجوی کتاب سور بز در گودریدز

معرفی کتاب سور بز از نگاه کاربران
La Fiesta del Chivo = The Feast of The Goat, Mario Vargos Llosa
عنوانها: سور بز؛ جشن بز نر؛ نویسنده: ماریو وارگاس لیوسا (علم) ادبیات آمریکای لاتین؛ انتشارتیها: نشر علم، نشر قطره؛ تاریخ نخستین خوانش: بیست و ششم ماه آوریل سال 2002 میلادی
عنوان: سور بز؛ نویسنده: ماریو بارگاس یوسا؛ مترجم: عبدالله کوثری؛ مشخصات نشر: تهران، نشر علم؛ 1381؛ در 623 ص، شابک: ایکس 964405203؛ موضوع: داستانهای نویسندگان پرویی قرن 20 م
عنوان: جشن بز نر؛ نویسنده: ماریو بارگاس یوسا؛ مترجم: جاهد جهانشاهی؛ مشخصات نشر: تهران، نشر قطره؛ 1381؛ در 586 ص، شابک: 9643411745؛
سور بز به نقشه قتل دیکتاتور نظامی جمهوری دومینیکن رافائل تروخیو و ماجراهای پس از آن می‌پردازد؛ اما «سور بز» تنها به واقعه کشته شدن تروخیو نمیپردازد. یوسا در این رمان با راوی قرار دادن «اورانیا» دختر سناتور آگوستین کابرال وزیر امور خارجه، سناتور و رهبر حزب دومینیکن به میان شخصیت‌های مهم کشوری و لشگری رژیم تروخیو می‌رود، و در خلال روایت داستان جا به‌ جا به توصیف جزء به جزء شخصیت و منش دیکتاتور می‌پردازد. این رویداد گاه از طریق تک‌ گویی‌های انتقامی اورانیا رو به پدرش سناتور آگوستین کابرال، که حالا دیگر ناتوان از سخن گفتن و حرکت شده، بیان و گاه نویسنده با بهره گرفتن از مستندات تاریخی، و واقعی و درآمیختن آن‌ها با خیال، از زد و بند رئیس با کارگزارانش، روابط او با متحدانش در ایالات متحده آمریکا، درگیری‌هایش با رهبران کشورهای همسایه؛ مثل: کوبا و ونزوئلا؛ و دسیسه‌ چینی‌های او و اطرافیانش، برای کله پا کردن منتفذان و دشمنان رژیم؛ پرده برمی‌دارد؛ و در این بین از هر فرصتی برای آشنا کردن خوانشگر با سرشت و ذات دیکتاتور خونسرد سود می‌برد. ا. شربیانی

مشاهده لینک اصلی
از اون معدود رمان هايي بود، كه بعد از خوندنش ميذاريشون كنار، به فضاي ترجيحا خالي رو به روت خيره مي شي، و فقط هي تو ذهنت تكرار ميكني چقدر بزرگ... چقدررر شاهكار... چقدر توانايي...
و اين حال تا چندين دقيقه ادامه داره:))
و بعد، نمي دوني كه در موردشون چي بايد بگي. احساس ناقص بودن در شديد ترين نوع خودش بهت دست ميده، و حتي ممكنه دچار اين حال بشي كه تا وقتي امثال اين آقا هستند و اين طور فكر مي كنند و اين طور بلدند بنويسند، من چي ميگم آخه واقعا:))
و حس ميكني از هر نكته ايش كه بخواي حرف بزني، يك از صد نكاتي كه وجود داشته هم نيست، و همين هي بيشتر ترغيب ت ميكنه كه كلا هيچي نگي، و بذاري بقيه آدم ها خودشون يه روزي اين حجمِ تقريبا دست نيافتني، يا لاقل كميابِ كمال رو تجربه كنن.
پي نوشت يك: شايد سياسي ترين اثر داستاني اي بود كه تا الان خونده بودم، و برخلاف تصور هميشگيم از روحياتم:))، اصلا برام خسته كننده و غير جذاب نبود همون طور كه از چند خط بالايي بر مياد!:))
پي نوشت دو: نمي خوام هيچ چيز كلي اي بگم، چون همون طور كه توضيح دادم واقعا حس ناتواني شديد دارم، براي همين به شخصيت پردازي ها به طور كلي اشاره نميكنم؛ ولي نمي تونم اين رو نگم كه فصلي كه درباره ي پوپو رومان بود، و حال ش، و دلايل كاري كه كرد، به نظرم حقيقي ترين و قابل درك ترين فصل بود.
بعدا نوشت: حس مي كنم متاسفانه از اون كتاب هاست كه خييلي زود قراره جزيياتشو يادم بره و فقط يه حاله ي محوي از جريان كلي اتفاقات يادم بمونه...:(

مشاهده لینک اصلی
یکی از چیزهایی که من از «جشن بز» آموختم این است که حافظه کوتاه، یک ویژگی جهانی از افراد تمام دوران است. دیکتاتورها از زمان ظلم و ستم به خیرخواهان در زمان غیبت می کنند و زمانی که وضعیت سیاسی جدید از آن می خواهد، قهرمانان تبدیل به قهرمان شوند. مردم به سادگی رژیم ها را قبول می کنند مثل اینکه تغییرات آب و هوایی را قبول می کنند، تنها تفاوت این واقعیت است که چندین بار آنها تحت توهم قرار گرفته اند که انتخاب می کنند. من حدس می زنم که آنها داشتند اما نه به شیوه ای که فکر می کردند آنها آن را داشته اند. تخریب یک جنون است و باید از آن اجتناب کرد، به نظر می رسد. چیز دیگری که آموخته ام این است که برای پایان دادن به یک دیکتاتور، شما باید او را در مقابل جمعیت ایستاده باشید. با این حال، برای اینکه بتوانید چنین چیزی را انجام دهید، ابتدا باید او را برهنه خود کنید، یعنی شما باید همه او را ببینید. اتهام آسان است دیدن و درک هر طرف یک فرد مریض سخت است و دقیقا همان چیزی است که لوسا در اینجا انجام می دهد. زمانی که دیدم تروجیو ایستاده برهنه در مقابل من احساس ناراحتی کردم. وقتی ناراحت شدم برای او احساس ناراحتی کردم. احساس ناراحتی کردم وقتی که قربانی را به خاطر قربانی شدن در تمام عمر خود دوست نداشتم و احساس ناراحتی کردم وقتی که اقیانوس عذر و بهانه ها خشک شد. آنچه که همیشه به آن میرسد، مسئولیت شخصی است و به نظر میرسد که اکثریت مردم شکست خوردهاند و هیچ دیکتاتور، بدون توجه به اینکه چقدر بد است، میتواند به خاطر آن سرزنش کند. ستارگان نابود شده. به همین سادگی.

مشاهده لینک اصلی
یکی بی عیب و نقص شاهکار! به عنوان یک خواننده نمیتوانید بیشتر بخوانید این رمان متراکم و پیچیده در مورد دوران Trujillo در DR، مانند بهترین رمانها، ازGone با Wind @ بهThe Human Stain، @ توضیح می دهد نه تنها مراحل منجر به تخریب کامل، بلکه، هنوز هم شگفت انگیز، آن به همان اندازه در مورد پیامدهای احتمالی @ جشن بز @ غیر قابل تحمل، قابل توجه است. محکم و مطمئن کلاسیک. این را بخوانید! خیلی بیشتر می توان گفت، بدون صدایی، به طوری که من به نوعی ارزشمند حتی انتقاد از این!

مشاهده لینک اصلی
به خداوند آنچه را که خدا و سزار می دانید، چه سزار است. اما اگر سزار فکر کرد که او خداست، چه؟ خوب، پس از آن، من حدس می زنم که همه اینها را می خواهند. بنابراین داستان رافائل ترجیجلو، دیکتاتور قدرت گرسنگی جمهوری دومینیکن برای مدت سی سال تا ترور وحشیانه اش در سال 1961، می گذرد. ​​فستیوال بز ™ داستان داستان Trujillo را با استفاده از ترکیب واقعیت و داستان، با تمرکز بر روز سرنوشت ساز که دوران را متوقف می کند، می گوید. روایت های گوناگون با هم مخلوط می شوند تا تصویری از سه دهه فساد، خشونت و ترور را به ما نشان دهند. فصل ها بین امروز می روند، زمانی که اورانیا کابرال پس از سی سال تبعید به کشور دومینیکن می رود تا پدر مرده خود را ببیند که در آن زمان یکی از متحدین مورد اعتماد تروریو بود. او در بستری مرگ پدرش نشسته است، او به وحشت از قانون تروجیو یاد می کند. در فصل های متناوب، این داستان از طریق خاطرات مردانی که با هم ازدواج کرده اند، را از بین می برد و همچنین از طریق صدای The Goat خود در روز قتل او گفته می شود. وارگاس لوسا همچنین اجازه می دهد خواننده را به ذهن خود از Generalissimo خود را زیرچشمی نگاه کند. از طریق اندیشه های داخلی Trujillo، در حال حاضر هفتاد ساله، بی اختیاری، ناتوان، اما هنوز هم احترام و ترس، ما یاد می گیریم که چگونه انسان بی رحم و بد است واقعا. جذاب، شدید و مضحک، این رمان توجه شما را حفظ خواهد کرد و طولانی پس از پایان صفحات آخر شما.

مشاهده لینک اصلی
ایرلندی مستقل در مورد پشت جلد غرق نشد وقتی که این کتاب می گوید @ برای خواندن صفحه ای که سرگرم، تربیت و وحشت می کند تقریبا مساوی است. @ داستان حکومت تروجیو و هرج و مرج در اطراف ترور او گفته می شود Urania، دختر یکی از محارم های او که مدت کوتاهی قبل از شب فوت مرگ بود، خود را ژنرالیزیمو (با پروستات شکست خورده اش) و چندین توطئه گر به عنوان آنها در راه تنها برای Chevy به نظر می رسد او را به کمین او صبر کنید. من نوشتن باور نکردنی، نفس کشیدن و خشونت را کاملا وحشتناک یافتم. پس از خواندن (و بررسی در اینجا در GR) اسکار وو توسط Junot Diaz در اوایل سال جاری، من می دانستم آنچه را که انتظار می رود، اما این کتاب من تقریبا در هر نوبت شگفت زده شد. جای تعجب نیست که ماریو وارگاس لوسا یک نوبل داشته است. این یک کار نابغه خالص است و یکی از آن ها تقریبا غیرممکن است که فراموش شود. من واقعا شخصیت اصلی Urania را دوست داشتم و چطور قوسش ساختم. شکست ایالات متحده در کارائیب برای جلوگیری از جنایات مانند 30 سال تروجیو و پیامدهای وحشیانه ای که ناشی از خلاف بودن آن به دلیل سیاست های ضد کاسترو بود، ناخوشایند است و من احساس شرم می کردم. این همچنین یادآور خواندن مورد علاقه من در سال جاری بود. تاریخچه مختصری از هفت قتل، جایی که سازمان سیا بارها از خشونت در جامائیکا به دلیل پارانویای مربوط به کوبا و نابودی خلیج خوکها حمایت کرد. قتل عام (نسل کشی هرج و مرج) همانطور که در کتاب دیاز دیده می شود، در Vargas Llosa سردرگمی است. به نظر من تعجب می کنم که آیا کسی کتابی در مورد حاشیه هائی از این داستان و عجایب Duvaliers و ترسناک TonTon Macoute (که ظاهر کوچک و بی رحمانه ای در بز داشت) نوشته است؟ من در هشتم هجری در سال 1985 بودم و خاطرات بدبختی در هر گوشه ای، بوی زغال چوب سوختن، تماس های مرد کولینگ و ترور مخفی TonTon Macoute هنوز گاهی اوقات در کابوس های من باز می گردند. روایت کتاب کامل است - همیشه یک بخش با اورانیا است، به دنبال یکی از Trujillo و دایره او (به همراه او وسوسه Quo Vadis) و یکی از توطئه برای ترور او. این باعث می شود برای خواندن سریع و هیجان انگیز. بالا، خواندن بسیار توصیه می شود.

مشاهده لینک اصلی
Χρονική διάρκεια αφήγησης,δυο μέρες μόνο.

Δραματική διάρκεια αφήγησης,τριάντα ένα χρόνια δικτατορίας ξεχειλισμένα απο πόνο,αίμα,αδικία,τυραννία και ανεκπλήρωτες προσδοκίες.

Ο «Τράγος» είναι ο δικτάτορας Τρουχίλιο, ο «ευεργέτης» ο «σωτήρας» ο «προστάτης» του λαού.

Τα πλεονεκτήματα της πολιτικής του καριέρας είναι τα βασανιστήρια,τα εγκλήματα,οι σκληροί τρόποι επιβολής του ανθρωποφάγου καθεστώτος, οι μηχανορραφίες, οι δολοπλοκίες,οι παντός είδους στερήσεις.

Πλήρης απεικόνιση μιας δικτατορίας που έρχεται υποσχόμενη να σώσει τον τόπο και στην ουσία αντιπροσωπεύει τον παγκόσμιο όρο κάθε δικτατορίας.

«Ολοι θεωρούσαν τον Τράγο σωτήρα της Πατρίδας, αυτόν που έθεσε τέρμα στους πολέμους των τοπικών αρχόντων, στον κίνδυνο μιας καινούργιας εισβολής από πλευράς των Αϊτινών, αυτόν που έβαλε τέλος στην ταπεινωτική εξάρτηση από τις Ηνωμένες Πολιτείες (...) και που, με την κυβέρνησή του έδωσε υπόσταση στη χώρα»


Η ιστορία του Τράγου διαδραματίζεται χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά, σε έναν άλλο τόπο, κάποια άλλη εποχή.
Στη Δομινικανή Δημοκρατία στην Καραϊβική εξελίσσεται η ιστορία κάποιου λαού,στα όρια μεταξύ μύθου και πραγματικότητας συνυφασμένη με πολιτικά γεγονότα και ανατριχιαστικές διαστάσεις διαφθοράς στο όνομα της απόλυτης εξουσίας.

Οι περιπέτειες, οι τύχες,τα βάσανα και οι τραγωδίες των ανθρώπων εκεί,πολύ μακριά, κάποτε,πολύ παλιά,ταυτίζεται με τον κόσμο του σημερινού αναγνώστη. Γίνεται παγκόσμιο βιωματικό μαρτύριο. Γίνεται πομπός συναισθημάτων και σκέψεων της ανθρωπότητας.

Εξ αρχής η τυραννία και η στέρηση δικαιωμάτων καλύπτονται με επιφάσεις προστασίας και ανεξαρτησίας. Σιγά σιγά αποκαλύπτεται η σκευωρία της
σωτηρίας που υπόσχεται η εκάστοτε χούντα.

«Ο Τράγος είχε αφαιρέσει από τους ανθρώπους την ιερή ιδιότητα που τους είχε παραχωρήσει ο θεός: την ελεύθερη βούληση».

Το βιβλίο αυτό δεν χαρακτηρίζεται ως εύκολο ανάγνωσμα. Ιδίως τα πρώτο μισό μέρος κυλάει πολύ αργά με έντονα λεπτομερείς περιγραφές, πάρα πολλούς χαρακτήρες-που έχουν βέβαια ειδικό βάρος και ενδιαφέρον- και την διαβαθμισμένη πορεία της τύχης και της ζωής τους. Η αρχική πληκτική βαρύτητα της ιστορίας μας μετατρέπεται σε περιέργεια και καταλήγει σε αγωνία.

Μια αμιγώς πολιτική εξιστόρηση γεγονότων μαζί με τη CIA,το Φιντέλ Κάστρο και όλα τα χειραγωγούμενα ηγετικά στελέχη της Λατινικής Αμερικής περιπλέκονται στο παιχνίδι της τέταρτης εξουσίας με αποτέλεσμα τραγικό και ταυτόχρονα κωμικό στον ιστό της παγκόσμιας ιστορίας.

Σημαντικός βεβαίως και ο ρόλος της προσωπικής ιστορίας. Μιας ιστορίας που αποτελείται απο μονάδες.

Πρωταγωνίστρια μια επιτυχημένη γυναίκα η Ουρανία Καβράλ που αποφασίζει να επιστρέψει στην πατρίδα της ,τον Άγιο Δομήνικο, μετά απο τριαπέντε χρόνια οικειοθελούς εξορίας. Είναι μια τραγική φιγούρα που οι επιλογές του εμμονικού για εξουσία πατέρα της την καταδικάζουν σε συναισθηματική αναπηρία.

Παράλληλα παρακολουθούμε τις ιστορίες του εργάτη, του αγρότη,του μηχανικού,του λαού και τα μεγάλα μυστικά του τόπου που σοκάρουν και δεν δημοσιεύονται ποτέ.

Ξεκινάμε με την Ουρανία Καβράλ και την αγιάτρευτη ψυχή της.

Συνεχίζουμε με την 30η Μαΐου του 1961 όπου αρχίζει μια συνηθισμένη μέρα στη δικτατορία του Τρουχίλιο που θα είναι και η τελευταία γιορτή για τον Τράγο...
και συνεχίζουμε απο μια άλλη οπτική γωνία συνομωσίας των λίγων φωτισμένων μυαλών που θυσιάζονται για την ελευθερία και τη δημοκρατία.

Το βιβλίο δεν τελειώνει με τη δολοφονία του δικτάτορα. Απο εκεί και μετά γίνεται συγκλονιστικά αγωνιώδες και πολύ ενδιαφέρον.
Ο ρεαλισμός και η αποτρόπαια αφήγηση της κρυφής αλήθειας,ειλικρινά,γίνονται ανυπόφορα και ψυχοφθόρα.

Η γιορτή του Τράγου ενδείκνυται ως ανάγνωσμα για τους εραστές της λογοτεχνίας και συνίσταται ως μελέτη και αποκάλυψη για όλους όσοι νοσταλγούν απολυταρχικά καθεστώτα και ακραίες πολιτικές τάσεις εκ του ασφαλούς,αφού ζουν σε δημοκρατικά πολιτεύματα έστω και επιφανειακά.

Αξίζει να διαβαστεί αποκλειστικά για την ευρύτητα και τη διαχρονικότητα του.
Απαντάει σκληρά στην αμφισβήτηση πολιτικού ήθους και στην ανατομία διαφθοράς της εξουσίας.

Εντυπωσιάζει η πραγματική παράλυση της ανθρώπινης αντίστασης μπροστά στον απόλυτα τρομοκρατικό φόβο.

Καλή ανάγνωση
Πολλούς ασπασμούς!

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب سور بز


#ادبیات اقتباسی - #جایزه نوبل ادبیات - #داستان تاریخی - #ادبیات داستانی - #ادبیات معاصر - #داستان سیاسی - #ادبیات پرو - #دهه 2000 میلادی -
#انتشارات علم - #ماریو بارگاس یوسا - #عبدالله کوثری
کتاب های مرتبط با - کتاب سور بز


 کتاب دکامرون
 کتاب همدرد
 کتاب اورندا
 کتاب میرامار
 کتاب قدرت و جلال
 کتاب هر کسی به فکر خودش