کتاب ستاره سرگردان

اثر ژان ماری گوستاو لوکلزیو از انتشارات آموت - مترجم: سجاد تبریزی-داستان تاریخی

از برنده جایزه نوبل سال 2008 ادبیات، ستاره سرگردان داستان دو زن جوان است که یکی از آنها توسط هولوکاست ریشه می گیرد و دیگری با تأسیس دولت اسرائیل. دختر جوان، استر، که در یک روستای کوچک کوهستانی در شمال نیوز که توسط نیروهای ایتالیایی اشغال شده است، یاد می گیرد که در اروپا در زمان جنگ چه می گوید. نوجوانی آرام جوان، او از دست دادن پدر عزیزش رنج می برد و با مادرش مجبور است از سربازان آلمانی فرار کند. در پایان جنگ، استر و مادرش سفر عجیبی به اورشلیم می گذارند، جایی که مسیر آنها با گروهی از پناهندگان آواره، از جمله Nejma، یک دختر فلسطینی است که داستان زندگی اش در اردوگاه ها داستان خود را از رنج و بقای استار را متعادل می کند.


خرید کتاب ستاره سرگردان
جستجوی کتاب ستاره سرگردان در گودریدز

معرفی کتاب ستاره سرگردان از نگاه کاربران
این داستان داستان دو زن جوان است که در اثر آشفتگی خاورمیانه با شانس ملاقات می کنند. نوشته شده توسط برنده جایزه نوبل سال 2008 ادبیات. در طول جنگ جهانی دوم، استر یک دختر یهودی است که در یک شهر کوچک در جنوب شرقی زندگی می کند فرانسه. ساکنان یک رابطه ناگوار با نیروهای ایتالیایی اشغال شهر دارند، اما آنها همدیگر را می گیرند. وقتی ایتالیایی ها تسلیم می شوند و شهر را ترک می کنند، یهودیان می دانند که آلمانی ها آنها را به سفر یک طرفه به اردوگاه کار اجباری فرستاده است. بنابراین استر و مادرش، الیزابت و سایر یهودیان در شهر، به دنبال راه رفتن در کوه ها، برای رسیدن به ساحل و عبور از اورشلیم هستند. استر به طور مداوم نگران است که پدرش، که به مقاومت پیوست، هرگز قادر نخواهد بود دوباره آنها را پیدا کند. پس از چندین روز سفر، حمل هرچیزی که می توانند انجام دهند، به ساحل می رسند و قایق را به سمت اسرائیل می روند. این کشتی توسط مقامات متوقف شده و به فرانسه فرستاده می شود، جایی که یهودیان برای یک زمان برگزار می شوند، قبل از رسیدن به اورشلیم. در آنجا، استار با یک دختر جوان فلسطینی به نام نجما، یک پناهنده به دلیل جنگ، ملاقات می کند. در اولین روزهای زمان خود در اردوگاه، فلسطینی ها آن را مانند نوعی عقب ماندگی می بینند؛ پس از چند روز، بیشتر هفته ها، آنها قادر به بازگشت به خانه خواهند بود. زنان در چاه محلی و شایعات جمع می شوند مثل اینکه در حال بازگشت به خانه هستند. همانطور که واقعیت در می آید، و آنها شروع به درک اینکه آنها به زودی در هر زمان به سر می برند (اگر تا کنون)، امید به ناامیدی تبدیل شده و این احساس را که از سوی دیگر کشورهای جهان رها شده است. تنها چیزی که فلسطینی ها به دنبال آن هستند، ورود ناگهانی کامیون کمک های سازمان ملل است. زندگی یک مبارزه روزانه برای بقا است در نهایت، نجما اردوگاه را با سعدی، یک مرد سیاه پوست که او را دوست دارد، ترک می کند و می خواهد او را به کشور خود بازگرداند. همانطور که یک فرد سرگردان می شود، کسانی که از فرد دیگری در حال انجام هستند. در ابتدا توسط هر دو زن جوان، این یک رمان آرام است، اما این نیز رمان زیبایی نوشته شده است. بنابراین این چیزی است که داستان تخیلی کالیبراسیون نوبل است. من اطمینان خواهم داشت که بیشتر از آن چیزی را جستجو کنم.

مشاهده لینک اصلی
دختر یهودی در فرانسه از جنگ جهانی دوم فرار می کند و بسیاری دیگر از نازی ها نزدیک می شوند. یک سفر افسرده پر از نادیده گرفتن او پیش از آنکه او سرانجام به سرزمین موعود برسد. در این سفر او همچنین به دین دسترسی پیدا می کند که در خانه کمونیستی اش نداشت، اما در اینجا نیز جنگ خشمگین است و او نمی تواند صلح او را پیدا کند. امید یهودیان در کشور خود، که به آنها امنیت را از آزار و اذیت آنها می دهد، همچنین کابوس برای مردم فلسطین است که به نوبه خود اخراج می شود. یک دیدار کوتاه میان یکی از این افراد آواره و یک دختر یهودی برگزار خواهد شد. این دو هرگز دوباره ملاقات نمی کنند، اما این صحنه دو زندگی را متصل می کند، که خیلی متفاوت و اساسا مشابه هستند. این کتاب در سبک شکننده ای است که زیر پوست شما می شود. پس از آن، بهتر است هر دو طرف درگیری @ ewigen را در اطراف اسرائیل درک کنیم و بار دیگر روشن می شود که جنگ هیچ مشکلی را حل نمی کند، اما در بهترین حالت می تواند آنها را به تعویق اندازد.

مشاهده لینک اصلی
نه تنها این کتاب به زیبایی نوشته می شود، بلکه نویسنده نیز قادر به ضبط چندین صدای (از چندین کاراکتر و تعویض از اول تا سوم) است. داستان مرکزی یک دختر یهودی و خانواده اش است که همیشه یک قدم جلوتر از نازی ها در اروپا هستند تا زمانی که راه خود را به اورشلیم برسانند و در زمان تاسیس خود در اسرائیل بمانند. پس از آن، او با یک زن عرب فرار می کند که آزار و اذیت را در اسرائیل و فرار به اردوگاه پناهندگان. در آن لحظه داستان به آن زن جوان عرب تبدیل می شود، اما بعدا دوباره به شخصیت اصلی تبدیل می شود که با داستان او به عنوان یک بزرگسالان شناخته می شود. نویسنده بدون تعصب می نویسد؛ او قادر به گرفتن غم و اندوه هر وضعیت است. قطعا ارزش خواندن آن است.

مشاهده لینک اصلی
با خواندن این کتاب پس از کوریول، من همه چیزهای بد را که دربارۀ او گفته ام، می گیرم. دو رمان نمی تواند در طرح، تن و شخصیت متفاوت باشد، اما LeClezios بینش ها، احساسات و شخصیت های کارتونی را که از کلیشه ها و کلیشه های محبوب استفاده می کنند، تا حد زیادی از کوریول ها فراتر می رود. این بدترین رفتار است که نویسندگان / هنرمندان / متفکران هر کدام می توانند به دنیای فرهنگی و سوبژکتانی که ادعا می کنند برای ایجاد و یا نمایندگی آن را ارائه می دهند. هیچ طرح، هیچ شخصیتی، هیچ نوشتاری خوب نمی تواند موجه باشد وقتی که آن را بازپرداخت کلیشه های زمانی که آنها باید آنها را بازجویی کند.

مشاهده لینک اصلی
نقل قول های این بررسی در این کتاب نشان می دهد که فراتر از سیاست اسرائیل و فلسطین است. این به من چسبیده بود. از آنجا که من هیچ اعتقادی به چنین فرایندی ندارم، قابل دستیابی است. اما کتاب را بخوانید، منظورم این است که ببینم منظورشان چیست. من آن را به عنوان تلاش برای ایجاد درک و محبت می شود که باید جایی که سیاست آغاز می شود. با این حال، بر خلاف بقیه این رمان بسیار سخت گیرانه، رابطه کوتاه (که به سختی می توان آن را واقعا نامیده می شد) بین زن و مرد فلسطینی اسرائیل به نظر می رسید.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب ستاره سرگردان


 کتاب مامور 6
 کتاب آنجا که ایمانم را رها کردم
 کتاب وصیت نامه ی فرانسوی
 کتاب چرم ساغری
 کتاب مبارزه با رومی ها
 کتاب خانه زاد