معرفی کتاب رویای سلت

اثر ماریو بارگاس یوسا از انتشارات صبح صادق - مترجم: کاوه میرعباسی-داستان تاریخی

ماریو بارگاس یوسا در آخرین رمانش بار دیگر واقعیت و تخیل را در هم تنیده و روایتی پرتنش، منقلب کننده و تفکر برانگیز آفریده که در کانون آن با شخصیتی مواجهیم که غباری از تردید احاطه‌اش کرده و همزمان قهرمان و خبیث، خائن و آزادی خواه، اخلاق گرا و بی اخلاق خوانده شده، قضاوت را به خواننده سپرده است.


خرید کتاب رویای سلت
جستجوی کتاب رویای سلت در گودریدز

معرفی کتاب رویای سلت از نگاه کاربران
ماریو بارگاس یوسا و قهرمان همجنس گرایش!!!

قهرمان این رمان نه تنها با استعمار انگلستان مبارزه می‌کند، بلکه همجنسگرا هم هست و نه تنها یک مرد هم‌جنسگراست، بلکه به‌راستی یک قهرمان تمام‌عیار است؛ از آن قهرمان‌های فراموش‌نشدنی که در رمان‌های قرن نوزدهم خوانندگان را چنان با خود درگیر می‌کردند که آن‌ها را به داوری اخلاقی نسبت به جهان وامی‌داشتند.
بازگشت به ریشه‌ها
@رؤیای سلت@ تازه‌ترین رمان ماریو بارگاس یوساست که این روزها در همه‌ی رسانه‌های فرهنگی و معتبر جهان غرب از آن یاد می‌کنند. پیش از آن‌که یوسا نوبل ادبی سال 2010 را از آن خود کند، چهار سال روی این رمان کار کرد. @رؤیای سلت@ از حال و هوای نخستین آثار یوسا برخوردار است و به‌این جهت در گستره‌کارنامه‌ این نویسنده نوعی بازگشت به ریشه‌ها به‌شمار می‌آید.
در @رؤیای سلت@ یوسا مجدداً به محوری‌ترین و مهم‌ترین مضامین دوره‌ نخست آفرینش ادبی‌اش روی می‌آورد. در @خانه‌ سبز@ یوسا سیاه‌کاری‌های استعمارگرایان و قتل و غارت سرخپوستان جنگل‌های آمازون را آشکار می‌کند. در @سور بز@ (به ترجمه‌ عبدالله کوثری) مشکلات آمریکای لاتین را در مرکز توجه قرار می‌دهد، آن هم بر اساس این اعتقاد که سرمنشأ همه داستان‌ها، اختراع مخترعان است. در @رؤیای سلت@ اما او موفق می‌شود افق فکری جهان رمان‌هایش را گسترش دهد. این گستردگی در جغرافیای رمان هم اتفاق می‌افتد به این شکل که قهرمان داستان در عرصه سه قاره، یعنی در بیش از نیمی از جهان و در قلب سیاست جهانی حضور دارد.
راجر کیسمنت (Roger Casement ) که یک شخصیت تاریخی است ‌و از قهرمانان ملی ایرلندی‌‌ها در مبارزات استقلال‌طلبانه‌شان به‌شمار می‌آید، قهرمان @رؤیای سلتی‌ها@، تازه‌ترین رمان یوساست. انگلیسی‌ها کیسمنت را به جرم خیانت و همدستی با آلمانی‌ها و دست داشتن در شورش موسوم به @شورش عید پاک@ در ایرلند به دار آویختند. یکی از دستاوردهای تاریخی او این است که در سال 2010، وقتی که دولت وقت بریتانیا او را به کلمبیا فرستاد از سیاه‌کاری‌ها و جنایت‌های خولیو سزار آلانا نسبت به بومی‌های در کشتار موسوم به @پوتوماریا@ در پرو پرده برداشت. همین حرکت تاریخی‌ست که یوسا را به کیسمنت پیوند می‌دهد و احتمالاً به همین دلیل است که یوسا متوجه این شخصیت تاریخی شده است.

@رؤیای سلت@ در واقع بیانگر چگونگی دگرگونی شخصیتی راجر کیسمنت است و نشان می‌دهد که چگونه این دیپلمات و سیاستمدار ایرلندی ابتدا به شکل یک استعمارگر که می‌خواهد به گسترش تمدن غرب در جهان کمک کند، روی صحنه سیاست جهانی در سال‌های پیش از جنگ جهانی اول می‌آید و سپس به‌تدریج به یک منتقد جدی نظام‌های استعمارگر در غرب و آخر سر به یک آزادیخواه و مبارز ملی در راه استقلال ایرلند تبدیل می‌شود و سرانجام هم سرش بالای چوبه دار می‌رود.
نگفته معلوم است که داستان از لحظه‌ای شروع می‌شود که راجر کیسمنت در لندن، در سلول زندان در انتظار به‌سر می‌برد که او را سپیده‌دم صبح روز عید پاک اعدام کنند و باز معلوم است که یوسا از زندگی‌نامه راجر کیسمنت در نوشتن این رمان بهره برده، اما بسیاری از جاها با حقایق تاریخی نمی‌خواند، و صرفاً حاصل تخیل نویسنده است. هر چه باشد با نویسنده‌ای سر و کار داریم که از همان آغاز اعتقاد داشته که سرمنشأ همه داستان‌ها، اختراع مخترعان است.
زندانبانی که در سحرگاه عید پاک از راجر کیسمنت مراقبت می‌کند، او را به شدت تحقیر می‌کند. فرزند این زندانبان در جنگ با آلمان‌ها از پاافتاده و کیسمنت برای مبارزه با بریتانیای کبیر با آلمان‌ها همدست بوده است. کیسمنت همان سیاستمداری‌ست که در سال‌های جنگ جهانی اول از اسرای ایرلندی در زندان‌های آلمان ارتشی ساخت و مقادیر زیادی سلاح از آلمانی‌ها دریافت کرد، اما هرگز موفق نشد از آن ارتش و از آن سلاح‌ها برای مبارزه با امپراطوری بریتانیا استفاده کند.
در رمان یوسا، راجر کیسمنت هم‌جنسگراست و معشوق او به او خیانت کرده و او را لو داده است. می‌بینیم که در همان نخستین فصل ما ناگهان نه تنها وارد صحنه سیاست جهانی و تضاد آلمان با بریتانیا و فرانسه که در آن زمان از مهم‌ترین قدرت‌های جهان بودند می‌شویم، بلکه به زندگی و حریم خصوصی کیسمنت هم راه می‌یابیم. با وجود آنکه طناب دار بالای سر کیسمنت قرار گرفته، اما او هنوز امید خود را از دست نداده. او امیدوار است که به‌دلیل دستاوردها و تلاش‌هایش برای دستگاه استعمار بریتانیا در آفریقا شامل عفو بشود. این امر طبعاً بر کشش داستان می‌افزاید. آیا راجر کیسمنت واقعاً اعدام می‌شود؟ این دیپلمات و سیاستمدار هم‌جنسگرا، آزادی‌خواه و استقلال‌طلب کیست که امپراطوری بریتانیا تشنه خونش است؟
مرگ قهرمان و تولد اسطوره
رویای سلت
در @رؤیای سلتی‌ها@ یوسا مجدداً به محوری‌ترین و مهم‌ترین مضامین دوره‌ نخست آفرینش ادبی‌اش روی آورده است
نویسنده بیرون از قهرمانش ایستاده و به او نگاه می‌کند. داستان از منظر دانای کل محدود به ذهن راوی روایت می‌شود. اما به‌رغم فاصله‌ای که بین نویسنده و قهرمان داستان وجود دارد، نویسنده هرگز همدلی با قهرمان را فراموش نمی‌کند. قرار نیست که ما با بحران‌ها و اختلال‌های شخصیتی راجر کیسمنت به‌عنوان یک شخصیت حقیقی که ما‌به‌ازای تاریخی دارد آشنا شویم. قرار نانوشته یوسا با ما این است که راجر کیسمنت در جهان رمان در حد یک قهرمان فراز آید.
@رؤیای سلت@ به این جهت فقط رمان مبتنی بر شخصیت نیست و برای مثال با @بیگانه@ آلبر کامو به عنوان نخستین نمونه‌های رمان شخصیت تفاوت دارد. راجر کیسمنت از همان سرنوشتی برخوردار است که همه قهرمانان تاریخ به آن مبتلا هستند. او می‌بایست بمیرد تا به یک اسطوره تبدیل شود. @رؤیای سلتی@ اصلاً با این قصد روایت می‌گردد که راجر کیسمنت را از ما‌به‌ازای تاریخی‌اش برهاند و او را وارد دنیای اسطوره‌ها کند.
در این میان نویسنده با فاصله‌ای که بین خودش و قهرمان قرار می‌دهد، به یادمان‌ها و خاطرات او تکیه می‌کند. زمان می‌شکند و ما همراه با راجر کیسمنت از سلول او در زندانی در لندن در سحرگاه عید پاک به گذشته‌‌های دور راه می‌بریم. همراه با او به کنگو می‌رویم، و سر از به جنگل‌های آمازون درمی‌آوریم و از آنجا دوباره به قلب اروپا، به آلمان برمی‌گردیم که نه تنها با عثمانی‌ها هم‌پیمان است و از تلاش‌های مسلمانان در مقابله با استعمار انگلستان حمایت می‌کند، بلکه با ایرلندی‌ها هم هم‌پیمان شده و خواستار استقلال آنان از امپراطوری بریتانیاست.
در قلب تاریکی
در راه کنگو، فضای رمان از هر نظر به @قلب تاریکی@ ژوزف کنراد نزدیک می‌شود. یوسا در پیش‌زمینه رنگ‌های تند زندگی روزانه یک مستعمره آفریقایی و انسان های محنت‌کشیده و استعمارزده را وصف می‌کند و برخلاف رمان‌هایی که در فضاهایی استعماری روایت می‌شوند، زرق و برق استعمارگرایان و شکوه و جلال زندگی آن‌ها که خواه ناخواه در تقابل با فلاکت بومی‌ها قرار می‌گیرد، چشمش را نمی‌گیرد. در این مسیر همواره نویسنده پشت سر قهرمانش، راجر کیسمنت ایستاده و مثل این است که از روی شانه او به اطراف نگاه می‌کند. قضاوت‌های یوسا اما از جنس قضاوت‌های قهرمان داستانش، کاملاً اخلاقی و ذاتاً سیاسی‌ست.
با این‌حال هنر یوسا در این است که در ورطه اخلاقیات نمی‌افتد و نمی‌خواهد با توضیحاتش ما را ارشاد کند. بلکه اشخاص را روی صحنه‌ای به وسعت صحنه سیاست جهانی در سال‌های پیش از نخستین جنگ جهانی می‌آورد. تفسیر نمی‌کند، و به نتیجه نمی‌رساند، بلکه به‌سادگی ذهنیت اخلاقی قهرمان داستان را بازگو می‌کند. در این میان خاطرات راجر کیسمنت از سفر آمازون گاهی شبیه کابوس‌ها و تصویرهای کابوس‌مانندی‌ست که مدام به ذهن هجوم می‌آورند. این تصاویر به هم شباهت دارند و در گستره رمان مدام تکرار می‌شوند. این تکرارها البته کسالت‌آورند.
یوسا اما متأسفانه به‌رغم تسلطش بر رمان‌نویسی بی‌طرف باقی نمی‌ماند. اگر نویسنده‌ای مبنا را بر قهرمان‌پردازی گذاشته باشد، شاید اصولاً نمی‌توان از او انتظار بی‌طرفی داشت. اگر یوسا بی‌طرف می‌بود، ممکن بود همان‌طور که قضاوت‌های اخلاقی قهرمانش را در تقابل با مناسبات استعماری قرار می‌دهد، سنت روشنگری در غرب را هم در کنار کارنامه سیاه استعمار قرار می‌داد. در هر حال اما این حقیقت دارد که یوسای سالخورده در @رؤیای سلت@ بیش از هر وقت دیگری جوان است.

مشاهده لینک اصلی
داستان Roger Casement، یک فعال حقوق بشر، مدافع استقلال ایرلند و \"حکم اعدام\" توسط دولت بریتانیا در سال 1916 برای همجنسگرایان خود به عنوان خیانت او، یک جالب و جذاب است و کلمات یوسف © Enrique Rodó، \"مرد بسیار مرد است.\" ماریو وارگاس لوسا یک کار شگفت انگیز از زندگی Casement بازسازی می کند و به طور خاص در رابطه با مسئله هنوز بحث برانگیز درباره اصالت و معنی توضیح گرافیکی Casement از اعمال جنسی موجود در «خاطرات سیاه». لوسا معتقد است که خاطرات معتبر هستند، اما در نوشته های خاصی بسیار افراط و غیر قابل باور هستند که احتمالا آنها را تصور می کند که تنها خیالی است. آنچه که از چیدمان Llosaâ € ™ ثانیه از Casement ظاهر می شود شخصیت ایده آل است که او را به شگفتی اعمال شجاعت، مانند افشای وحشت صنعت صنعت لاستیک به مردم بومی در کنگو و آمازون، و سخن گفتن با جدیت علیه استعمار به طور کلی مثلا، به طور مثال، معتقد است که آلمانی ها اقدامات نظامی قابل توجهی را برای ترویج و حمایت از پیشنهاد ایرلند برای استقلال از انگلستان انجام می دهند. و تمام مشارکت عظیم Casement در زندگی عمومی در تنش لازم و ناخوشایند با یک زندگی شخصی پنهان و مضطرب بود. در نهایت، در حالی که من به عنوان یک نویسنده به عنوان محترم، لوسا را ​​در نظر می گیرم، این رمان تاریخی به لحاظ لحظه ای خسته کننده است. چالش برای نویسنده این نوع کار همواره یکسان است: چگونه اطلاعات مربوط به پیشینه تاریخی لازم را بدست آوریم، زمانی که تمرکز بر روی یک شخصیت بدون اطلاع قبلی از آن باشد. در این مورد، برای مثال، در یک اتاق زندان در یک اتاق مجلل وجود دارد، که در آن مخاطب Casement خود را در مورد چیزهایی که Casement (و ما خوانندگان) آن را می داند پر می کند. این یونولوگها اغلب به من زدند و به طور کامل باور نداشتند. اما هنگامی که داستان به عنوان جذاب و مهم به عنوان این یکی است، برخی از clunkiness می توانم ببخشند.

مشاهده لینک اصلی
نوعی داستان اسطوره ای تاریخی با یک فرض غافلگیرانه - راجر کازمن، یکی از مقامات بریتانیایی که به افشای جنایات استعماری در پرو، بومی پروتستان کنگو و لوساس کمک کرد. چنین روایت نیز به نوعی اختلاف نظر را جلب کرد، زیرا Casement شروع به اعتراض به کنترل انگلیس بر ایرلند کرد و به امپراتوری آلمان برای کمک به رهبری قیام در جنگ جهانی اول دست زد و به این ترتیب به عنوان یک خائن محکوم شد. متأسفانه، Casament علاقه خاصی به پسران جوان داشت، که مطبوعات با استفاده از آن به غلط کردن او و اعتراض به بعضی اوقات دست زدند. امروزه چنین داستان زندگی پرطرفدار است، حتی در صورت خلاصه. لوسا جادوی خود را به کار می گیرد و گمانه زنی های منطقی را به روایت تاریخی اضافه می کند. تاریخ هیچ چیز ساده ای نیست، و او از درخواست سخت ترین سوالات مانند دوران جنگ در پایان جهان عقب نشینی نمی کند. کار کوتاه اما شدید.

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب رویای سلت


#جایزه نوبل ادبیات - #داستان تاریخی - #ادبیات داستانی - #ادبیات معاصر - #ادبیات پرو - #دهه 2010 میلادی - #جشنواره فروش هفتگی (20 درصد تخفیف) -
#انتشارات صبح صادق - #ماریو بارگاس یوسا - #کاوه میرعباسی
کتاب های مرتبط با - کتاب رویای سلت


 کتاب خانه
 کتاب اما
 کتاب سیمای زنی در میان جمع
 کتاب زندگی پشت زندگی
 کتاب صلیب سربی
 کتاب عشق در زمان وبا